הגבלת מסכים..

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

הגבלת מסכים..

הודעהעל ידי הילי » 15 יולי 2014, 21:36

שלום טליה,
שוב פונה אליך לעזרה, הפעם בשאלה לגבי טלויזיה ומחשב.
יש לי 3 בנים- 7.5, 5.5, 2 ושלושה חודשים.
הגדול, כך נראה לי, ממש מכור למסכים.
הוא ילד נבון וחברותי, אך גם כשבא אליו חבר הוא יעדיף לשחק עימו במחשב או לצפות בטלויזיה.
רק אם אני אוסרת עליו מסכים, הם ישחקו במשחקים אחרים.
כמובן שאני מגבילה בזמן, אך אני מרגישה (וחוששת) שככל שאני מגבילה כך הרצון שלו גובר.
היו ימים שבעקבות עונש לא הרשתי טלויזיה/ מחשב בבית, אז הוא העדיף ללכת לחברים, שם הוא יודע שהם ישחקו במחשב.
גם אם הטלויזיה פתוחה על תוכניות לפעוטות- הוא מיד יתיישב לצפות. לא מצליח לעצור את עצמו.
הוא חוזר מהקייטנה ב13:00, משחק במחשב כ3/4 שעה ואחכ לפחות עוד כשעתיים בטלויזיה.
אני יודעת שזה המון זמן, אבל אם לא זה, אז כל הזמן יש צעקות ומכות בינו לבין אחיו.
כאילו לא מוצא את עצמו וכבר לא יודע מה לעשות עם עצמו בלי מסך מול העיניים. כמובן שאחיו הצעיר מחקה אותו ומתנהג די דומה.
אני מרגישה שזה עושה רק רע. הוא נהיה עצבני מהמחשב, כי תמיד כשנגמר הזמן הוא מתרגז ואומר שבכלל לא שיחק (למרות שראה בשעון שהזמן עבר!) והתוכניות בטלויזיה איומות- אלימות, צעקות, קללות וכו׳- אני מזהה את זה אצלו בהתנהגות וזה מוציא אותי מדעתי.
ואגב, אני בוררת תוכניות ולא מרשה לו לראות את כולן.
אני בדיכאון מזה..
מה דעתך? איך עלי לנהוג וכמה להגביל?
איך ילדים בגיל הזה אמורים להעסיק את עצמם ככ הרבה שעות?
אודה לתשובתך,
הילי
הילי

Re: הגבלת מסכים..

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 17 יולי 2014, 12:46

שלום הילי, שעתיים מסך ביום מספיקות בהחלט ואני מתכוונת למחשב וטלוויזיה וכל מסך אחר שעולה בדעתך....
ביתר הזמן חשבי ביחד איתו על פעילויות שעשויות לעורר בו עניין- מגרש משחקים מעניין, ברכה (אפשר לעשות גם במרפסת....), משחקי מים, בישול, בנייה מאתגרת במשחקי הרכבה המתאימים לגילו ועוד.... את וודאי יודעת מה מעניין אותו ועלייך לכוון לשם.
חשוב שתערכי לו הכנה לפני שאת מצמצמת את זמן המסכים ביום לשעתיים. הסבירי לו מדוע את עושה זאת וחשבו ביחד על חלופות מתאימות. עשי זאת בזמן שהוא במצב רוח טוב וביחידות.
אם את רוצה להחליף את חוסר שביעות הרצון ואת האווירה התוקפנית בינו לבין אחיו, רצוי מאוד שתהיי נוכחת בזמן השהייה המשותפת ושתדאגי שהשהייה הזו תהייה מעניינת ומאתגרת לכל הנוגעים בדבר. רצוי שתפני את הזמן לפעילות משותפת עם הילדים ועם כל אחד מהם בנפרד ואחרון חביב- גבולות ברורים וחד משמעיים. אם יש מכות, הפרדת כוחות מיידית עד שכל צד מסוגל לקחת אחריות על הידיים ופה שלו...
היי עקבית.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 9 אורחים