גמילה בגיל מוקדם

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

גמילה בגיל מוקדם

הודעהעל ידי imazeira » 20 אוגוסט 2014, 16:42

היי, אני חדשה פה, כמו שאתן בטח מבינות ואני גם ירוקה בהורות. יש לי ילדה בת כמעט 13 חודש.
אל תצחקו עלי, קראתי הרבה חומר על גמילה בגיל 18 חודש +/- ואני מאוד רוצה לעשות את זה גם, מבחינות אידיאולוגיות כאלה ואחרות)
אני בנאדם שאפתן ובדרך כלל הצלחתי במה שרציתי (זה כדי להסביר את הרקע לרעיון, אני ואחי נגמלנו בגיל 2.5 בערך :oops: ), רק שכאן כמובן אין לי נסיון ואשמח לשמוע מבעלות הנסיון איך גורמים לפעוט בגיל הזה להבין מה רוצים ממנו ואיך תכל'ס עושים את זה?
יש לציין שכבר עכשיו היא מבינה הוראות של תני, או אסור (ברוב הפעמים שאומרים לה היא מגיבה נכון) וכן, היא בדרך ללכת ואני מאמינה שעוד חמישה חודשים זה כבר יקרה...
תודה!
imazeira

Re: גמילה בגיל מוקדם

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 21 אוגוסט 2014, 12:49

שלום לך, גמילה מטיטולים דורשת בשלות- בשלות פיזיולוגית (היכולת של הגוף להתאפק), בשלות שכלית (היכולת להבין מה נדרש ממנו), והעיקר- בשלות רגשית. בבשלות רגשית הכוונה לכך שהילד יהיה מסוגל לשבת על הסיר או האסלה ולחוש מספיק נינוח ובטוח כדי להוציא מתוכו את צרכיו.
גיל שנה וחודש זהו גיל מוקדם מידי ללמד את הילד לעשות את צרכיו בשירותים, אם מחפשים הבנה של תהליך ואם מחפשים בשלות רגשית.
כמובן, שיש שיטות שגומלות את הילד באמצעות התנייה. אני לא בעד.

לשיטתי, לפני שנפרדים מהטיטול, אני סבורה שהילד צריך להתיידד עם הרעיון החדש- עם השינוי מבחינתו של עשיית צרכים בסיר או באסלה.
זהו התהליך: (לפני שנפרדים מהטיטול)-
1. מגבירים מודעות לנושא- על ידי סיפור, שיר מתאים, על ידי דוגמה אישית..., על ידי משחק עם בובה/דובי שעושים פיפי בסיר (מעט מים). צופים בילד- האם הוא מגלה עניין? האם הוא מתייחס לנושא, משחק עם הבובה ומושיב אותה על הסיר ,מגלה עניין במה שההורים עושים בשירותים, מבקש סיפור בנושא?
אם כן,
2. מקפידים להציע פעמיים בשעות אחר הצהרים לשבת על הישבנון או על הסיר (שימי לב- לשבת ולא "אתה רוצה לעשות פיפי?"). הרעיון הוא לעזור לילד להתיידד עם האסלה, עד שירגיש שם מספיק נינוח ובטוח. הילד יבחר היכן לשבת- סיר או אסלה.
3. אם מסרב, מכבדים את תשובתו ולא משכנעים אותו לשבת, לא נושאים ונותנים, לא משחדים, לא כועסים. כל הפעולות הללו יגרמו למאבק כוחות שעשוי לגרום לנסיגה.
4. מציעים במעברים כשהילד לא עסוק בפעילות אחרת כדי שיטה לשתף פעולה.
5. משבחים על עצם הישיבה.
6. שומרים על התייחסות עקבית ועניינית.
הילד יתחיל לעשות את צרכיו באסלה כשירגיש מספיק נינוח ובטוח.
7. הסימן להורדת הטיטול ולמעבר לתחתונים בשעות הערות בלבד- כשהילד עושה את צרכיו בבית ובגן בשירותים לאורך תקופה.

את מוזמנת להיכנס לyoutube ולהקשיב לסרטונים שלי בנושא גמילה מטיטולים.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי imazeira » 12 מרץ 2015, 16:01

שלום, לפני כחצי שנה כתבתי כאן את ההודעה הקודמת, מצטערת שלא הגבתעי עד עכשיו... :-(
ההסברים שלך ברורים ומדורגים בצורה ברורה מאוד, ואני הולכת ללמוד אותם טוב :idea:

הבת שלי כרגע בת שנה וחצי+, אומרת לנו מראש על צואה, את המילה המוסכמת במשפחה שלנו, ולאחרונה היא התחילה להגיד לנו "עשיתי" על שתן. (הריח של הצרכים שלה מגיע ארח ישהיא אומרת. לגבי שתן, קשה לדעת אבל ככל הנראה בחלק מהפעמים לפחות היא אומרת מראש)
יש לה שליטה מסויימת שאני מנסה להגביר לה את המודעות ואת אורך זמן השליטה (אחרי האמבטיה אני מלבישה לה קודם גופיה וחולצה, ורק אחר כך אני מלבישה חיתול, תו"כ קריאות "את מחכה ולא עושה עד שאלביש לך חיתול, נכון מתוקה?" בינתיים גם בהמתנה של 5 דקות היא לא פספסה מעולם. יותר מזה פחדתי שהיא תצטנן לי)

בערך בתקופה שכתבתי את המכתב הקודם, היא החלה לשבת על סיר בהכוונתי 2-3 פעמים ביום, והיא הצליחה להגיע למודעות יפה, בחורף הפסקנו כי היה לה קר, אבל היא זוכרת את המיומנות, לפי ניסויים שערכתי לה לאחרונה.
היא מנגבת את עצמה עם כל מגבון או טישו שהיא שמה עליו את ידה, כשהיא לבושה או לא.
היא פותחת רוכסנים, מנסה להתלבש ולהתפשט לבד, פותחת את החיתול בעצמה.
מדברת ברמה של ילד בן שנתיים (רופא המשפחה שלנו אומר כך), והיא בוגרת מאוד.

לאור הנתונים האלו, כמה אני טועה, לדעתך, שאני מחליטה לגמול אותה כבר עכשיו, בחופשת הפסח?
imazeira

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 16 מרץ 2015, 22:36

שלום לך, קראי שוב את הדרך שהצעתי. היא לא קשורה לעונה או חג מסוים. גמילה מטיטולים דורשת בשלות רגשית.
הילדה צריכה להרגיש מספיק בטוחה לשבת על הסיר ולהוציא את צרכיה בתוכו (או באסלה). כשהיא תחוש רגועה ובטוחה זה יקרה.
לכן, עליך לחזור ולהציע לה בעקביות לשבת על הסיר או האסלה לבחירתה. הציעי לה פעמים בשעות אחר הצהרים. אם היא משתפת פעולה ויושבת, בקשי את שיתוף הפעולה של הגן בנושא.
אם גם שם היא יושבת, יום אחד היא תרגיש מספיק בטוחה גם לעשות.... עד כה בכל פעם מחזירים לה את הטיטול.
רק כשהיא עושה באופן קבוע יום אחר יום מספר פעמים ביום בסיר או באסלה, זה הסימן להיפרד מהטיטול בשעות הערות בלבד.
בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 25 אורחים