אלימות מילולית ופיזית אצל ילדה בת 3 ושבעה חודשיםשלום

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

אלימות מילולית ופיזית אצל ילדה בת 3 ושבעה חודשיםשלום

הודעהעל ידי פנינה » 21 אפריל 2017, 08:05

שלום,
יש לי ילדה מקסימה ונבונה בת 3.7. לאחרונה חלו אצלה שינויים קיצוניים בהתנהגותה. כשלא מרוצה ממשהו או שלא מקבלת את מבוקשה יכולה להכות אותנו ההורים או לזרוק חפץ או לקלל.
אין לי מושג מה קרה לשינוי.
כשהיא מתנהגת יפה אני משבחת אותה על התנהגותה ומחמיאה לה מתי שצריך. כשהיא לא מתנהגת בצורה ראויה אני מסבירה לה שלא מתנהגים כך. אך היא מתעלמת וממשיכה.
אנא עזרו לנו. המצב מתחיל לצאת משליטה.
פנינה
פנינה

Re: אלימות מילולית ופיזית אצל ילדה בת 3 ושבעה חודשיםשלום

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 22 אפריל 2017, 16:51

שלום פנינה, האם חל שינוי כלשהו בחייה או בחיי דמויות משמעותיות בחייה? הביאי דוגמאות ספצפיות בבקשה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי פנינה » 28 אפריל 2017, 09:17

שלום טליה,
לא חל כל שינוי בחיי הילדה.
יש לה בעית משמעת. הכל חייב להתנהל איך שהיא רוצה. היא חייבת להגיד את המילה האחרונה.
אתן לך מס' דוגמאות:
1. השבוע אספתי אותה מהגן באוטו ביקשה לשתות מים. לא היה לי בקבוק. אמרתי לה עוד מעט נגיע הביתה היא תקבל.. לא היתה מוכנה לקבל את מה שאמרתי והחלה לצרוח ולבעוט בדלת של האוטו ובכיסא. זה גם המשיך בבית ההתקף של הבכי. עד שלבסוף נרגעה.
2 כל בוקר ההתארגנות לגן היא סיוט. מהקימה מהמיטה (לוקח לה רבע שעה להתעורר מהרגע שמעירים אותה). מתנגדת ללכת לשירותים ומרטיבה את התחתונים. בהמשך בבחירת הבגדים. לא מוכנה ללבוש שום דבר פרט לשמלה. כאשר אני מסבירה לה שהשמלות מלוכלכות והם בכביסה. מתחילה עם הצרחות והבכי ובהתנהגות הבלתי הולמת דחיפות, קללות. עד שאני נאלצת להלבישה בכוח כדי להגיע לעבודה. כל בוקר אני מגיעה לעבודה מותשת, עצבנית וחסרת כוחות.
3. לעיתים היא רוצה לקבל ממתק לפני האוכל. אני מסבירה לה שהיא תקבל אותו אחרי האוכל. אך היא לא מקשיבה ומתחיל התקף בכי וצעקות.
4. כאשר אביה בבית היא רצה לקבל ממנו אמפתיה כשאני כועסת עליה והוא לעיתים מאפשר לה לקבל מה שהיא רוצה, אם זה ממתק או תוכנית בטלוויזיה.
אני רואה שהילדה, למרות גילה, מתמרנת אותנו איך שהיא רוצה, גורמת לוויכוחים ביננו ההורים.
הילדה דעתנית ועקשנית באופיה. זה טוב מצד אחד להתפתחותה בחיים אך מצד שני זו מלחמה קשה אתנו שגורמת להתמוטטות עצבים

מה עושים?
כיצד לגרום להתנהגותה להשתפר

תודה מראש
פנינה
פנינה

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 29 אפריל 2017, 16:57

שלום לך, בין השורות אני קוראת שיש חילוקי דעות בינכם ההורים, דבר שגורם לכם להישאר באותו המקום ולא להתקדם. הילדה מבינה שאינכם אחידים בגישה ולכן, לפעמים היא יכולה להשיג מאחד מכם יותר מאשר השני ולכן, תמיד שווה לנסות.... מבחינתה, כמובן.
כך, שהצעד הראשון לשינוי הוא לגלות אחידות במסרים של שניכם לילדה. אם אחד הצדדים אומר כן, אז שניכם אומרים כן ואם אחד הצדדים- מסרב, אז שני הצדדים אומרים אותו הדבר. ואם אינכם מצליחים להגיע להבנות חינוכיות ביניכם, אז שווה להתייעץ עם איש מקצוע ולא דרך הפורום כדי שתוכלו לעזור לעצמכם ולילדה להתקדם למקום טוב יותר.

באופן כללי, כשהילדה משתפת פעולה, חשוב להעצים התנהגות זו באופן מילולי. יש לומר לה על מה אתם מעצימים אותה. למשל, בקשתי שתגשי לרחוץ ידיים והקשבת לי. או הורדת את הצלחת מהשולחן. עצם ההתייחסות למעשי הילדה כבר מעצימה אותה. היא רואה שאתם מתייחסים להתנהגויות החיוביות שלה ולכן, כדאי לעשות מהם יותר...
כשהיא רוצה דבר מה, שלא תוכל לקבלו מיד, חשוב להסביר לה מתי כן תוכל לקבלו ויש לומר זאת בצורה מוחשית. למשל, תוכלי לקבל חטיף לאחר ארוחת הערב.
אם היא מקבלת את הגבול שהצבתם מבלי להתפרץ, העצימו אותה על כך. למשל, "אני רואה שאת מצליחה להמתין בסבלנות לבקבוק המים שלך."
אם היא מתפרצת, חשוב מאוד להיות אמפטי כלפי איך שהיא מרגישה. למשל, את ממש מאוכזבת כי רצית את..... ואינך יכולה לקבל מיד את.... . כשהילד מרגיש שאנחנו באמת לצידו גם אם הוא לא מקבל את מבוקשו, הוא עדיין ישאר לא מרוצה, אבל פחות.... השלב הבא הוא להעביר לה מסר שמאמין ביכולת שלה להמתין למשל, אני יודעת שאת מסוגלת להמתין עד שנגיע הביתה, אפילו שקצת קשה לך עכשיו. כשנגיע הביתה תקבלי את הבקבוק. לא צריך להתמקד בהתפרצות של הילדה, אלא להעצים את יכולתה להמתין, גם אם כרגע הדבר לא בא לידי ביטוי.
במהלך ההתפרצות יש להזכיר לה שהיא מסוגלת להתגבר, שעוד מעט הכעס יחלוף, גם אם זה לא נראה כך וכשההתפרצות חולפת, יש להדגיש בפניה שהנה היא הצליחה להתגבר על הכעס, האכזבה וכד'.
ההתפרצות שלה לא צריכה לגרום לכם להתחרט ולתת לה את מבוקשה כי היא מתפרצת, אחרת היא תבין ששווה להתפרץ ושכך תשיג את מבוקשה.
יחד עם זאת, עליכם לגלות אמפטיה כלפי הרגשות שלה והעברת מסר שאתם מאמינים בה שתצליח להתגבר.

לעניין הדוגמאות.... לעניין הבוקר- העירי אותה שעה לפני היציאה מהבית. כך יהיה לה מספיק זמן להשתהות במיטה ולהתעורר. יתכן שאם תתנו לה מספיק זמן להשתהות ולהתעורר לאיטה, הדבר יעזור לה לשתף פעולה אתכם. הכינו את הבגדים איתה בערב ולא בבוקר, אך הסבירו לה שבבוקר לא משנים את הדעה והקפידו על כך. אם הילדה אוהבת שמלות, דאגו שתמיד יהיו שתי שמלות נקיות בארון מתוכן תוכל לבחור. (לא על כל דבר צריך להילחם...). בכל שלב שהיא משתפת פעולה בו, העצימו אותה וכשהיא בכל זאת מתנגדת, הציבו לה שתי אפשרויות- את יכולה לבחור להתלבש ולשתף פעולה או לבחור לכעוס ולא להתלבש ואז אני אצטרך לעזור לך. מה את בוחרת? אם היא משתפת פעולה, העצימו אותה. אם היא מתנגדת, עשו את הנדרש בשקט, ללא כעס (ככל שניתן) ובצורה עניינית. הזכירו לה שעוד מעט הכעס יחלוף. וכשהיא נרגעת, הדגישו בפניה שאתם סומכים עליה שמחר בבוקר תשתף פעולה ותתלבש בצורה נעימה.
לאורך כל היום, עודדו אותה לעשות מה שהיא מסוגלת בכוחות עצמה, והעצימו אותה על כך. לאורך כל היום הדגישו התנהגויות חיוביות. לפני השינה הכינו אותה ליום המחרת והזכירו לה מה אתם מצפים ממנה בצורה חיובית. העבירו מסרים חיובים. ואם בכל זאת היא מתנגדת, היו עניינים. לא כועסים. האמינו בה שבפעם הבאה תשתף פעולה והדגישו זאת בפניה. הראו לה שההתנגדות אינה משנה לכאן או לכאן ולעומת זאת, ההתנהגות החיובית שלה גורמת לכם להתייחס....
היו עקביים וסבלניים.

אתם מוזמנים לספר איך אתם מתקדמים ואם תרצו להעמיק ולדעת איך להציג גישה אחידה ואיך לעזור לילדה לשתף פעולה, אתם מוזמנים לפנות אלי באופן אישי או לכל יועץ הורי אחר.
בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 19 אורחים