בן שנה ושלוש בוחן גבולות

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

בן שנה ושלוש בוחן גבולות

הודעהעל ידי הילהברקו » 23 מרץ 2018, 21:57

שלום,
בני המתוק בן שנה ושלוש. הולך, מקשקש ושובבני רציני - לא נח לרגע. נכנס לגן בגיל 8 חודשים, היו עליות ומורדות אבל סהכ נראה שטוב לו בגן.
בחודשים האחרונים החלה לצוף התנהגות ובחודש האחרון היא נהייתה בולטת ונוכחת על בסיס יומי.
הוא רגזני לא קטן וכל פעם שלא מסתדר לו משהו, הוא קצת ״זורק את עצמו״. מנסה להוציא צעצוע ולא מצליח? מתעצבן ודופק את השיניים ברצפה או מכה את עצמו בראש, רוקע ברגליים ומשליך כל מה שמסביבו.
לאחרונה הוא גם החל ממש להפליק לי ולמשוך לי בשיער, סביב זה שאני מעירה לו או לוקחת לו משהו. ואם לא מפליק, אז בכי היסטרי! הוא גם מפליק קצת לילדים, אבל זה דווקא במגמת שיפור ולאחרונה הוא מאד מחבק ומלטף.
הוא הרבה פעמים מביא אותי לקצה גבול הסבלנות שלי, כשאני אומרת בתקיפות לא לעשות משהו שוב ושוב ושוב, וזה כמובן הופך באותו הרגע למטרה נכספת.
אני מורה ביסודי וחינוך הוא מעל הכל אצלי ואני מרגישה שדווקא בסביבה הביתית אני נכשלת! אין ספק שאת הסבלנות הקצרה הוא ירש ממני והרבה פעמים הוא מצליח להטריף אותי. לאחר מכן אני אוכלת את עצמי על זה שאולי כעסתי מידי או הרמתי מידי את הקול.
ניסיתי להתמודד עם ההתנהגות בכל מיני דרכים: להעיר לו על דפיקת השיניים ברצפה ואפילו למנוע ממנו פיזית לעשות זאת (הוא הצליח לשבור ככה שן). לגבי הפליקים, ניסיתי לעשות הצגה שלמה שכואב לי, ניסיתי לתפוס לו את היד ולדבר אליו קרוב ולומר ״אסור!״, ניסיתי להרים את הקול, זה לא עובד. או שהוא ממשיך להפליק או שהוא קופץ עליי בחיבוק וצוחק. אני לא באמת מתמידה עם אף אחת מהשיטות כי אני לא לגמרי שלמה איתן ולא מרגישה שהן עובדות.
כאשר הוא עושה משהו שאסור ולפעמים גם משהו מסוכן, אני מרגישה שאני לא מצליחה להבהיר לו את כוונתי ולהגיע אליו.
הוא בוחן אותי מבוקר עד ערב ואין ספק שאני מרגישה שאני לא עומדת במבחן. אני מאד מתוסכלת.
אודה להערותייך והארותייך,
הילה.
הילהברקו

Re: בן שנה ושלוש בוחן גבולות

הודעהעל ידי inbaldaabul » 20 אפריל 2018, 00:18

הילה שלום,

שמי ענבל, סטודנטית לתואר שני בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב ומתמחה בגיל הרך.
את מתארת מצב לא פשוט של שינוי בהתנהגותו של בנך לאחרונה אשר מבטא כעס, משליך חפצים ונוטה להכות ואף להכאיב לעצמו. מצד אחד חשוב לך להציב לבנך גבולות ומצד שני הינך מודאגת מהתנהגותו ורוצה למצוא עבורו פתרון. אני מבינה את תחושת התסכול והאשמה על התנהגותך שאת נוהגת בחוסר סבלנות אך חשוב שתזכרי שהדבר טבעי- מותר לכעוס לפעמים. הצבת הגבולות הינה חשובה ביותר בכדי שבנך יוכל לחוש תחושת ביטחון. מדברייך, אני מתרשמת עד כמה החינוך של בנך חשוב לך ואף סיפרת כי ניסית לפתור את המצב במספר דרכים אך כי אינך שלמה איתן וכי אינן "עובדות".
בכדי לסייע לבנך כדאי לחשוב האם חל שינוי או אירוע מסויים בחייו (כמו הולדת אח/ מעבר דירה) אשר יכול להסביר את השינוי בהתנהגותו בחודש האחרון? מעבר לכך, חשוב לזכור כי בנך נמצא בשלב התפתחותי בו עדיין לא רכש שפה ולכן ייתכן כי הוא רוצה להביע את רגשותיו ותחושותיו ולכן מגיב בצורה פיזית. בנוסף, ייתכן כי התנהגותו של בנך עם חבריו לגן נובעת מרצון שלו לשחק וליצור אינטרארציה אך אינו "יודע" כיצד לעשות זאת ולכן אולי כדאי לשוחח עם צוות הגן בכדי לעזור לו בתיווך של המשחק עם חבריו לגן.
בקשר שלך עם בנך, כדאי לנסות לחשוב האם ישנה דרך בה השתמשת בעבר שאכן עזרה לך להתמודד עמו, גם אם באופן חד פעמי? כיצד הינך מגיבה כאשר בנך ממשיך "להפליק", מושך לך בשיער או קופץ ומחבק אותך לאחר שאמרת לו שאסור? אני מאמינה כי חשוב להביע אסטריביות וסמכותיות כלפי בנך ללא צורך לחזור על הדברים שוב ושוב או להציג הצגות, יש לומר את הדברים באופן חד משמעי וברור וכמובן לשמור על עקביות.
בנוסף, כדאי לנסות להתעלם מההתנהגות השלילית- כמובן כל עוד בנך אינו פוגע בעצמו ובמקביל חשוב מאוד לחזק את ההתנהגות החיובית, כאשר הוא מתנהג בצורה יפה או משחק יפה עם חבריו.
לסיכום, הדבר החשוב ביותר - האמיני באינטואיציה האימהית שלך.

בהצלחה,
ענבל
inbaldaabul

Re: בן שנה ושלוש בוחן גבולות

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 25 אפריל 2018, 18:05

שלום הילה, הביאי מספר דוגמאות למצבים הגורמים לילד להתפרצויות כעס.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 14 אורחים